WordPress SEO Eklentileri ve SEO Ayarları

BURAK

Active member
WordPress SEO Ayarları ve Eklentileri

WordPress dünya genelinde en çok kullanılmakta olan içerik yönetim sistemidir (CMS). Matt Mullenweg tarafından oluşturulmuş olan WordPress, açık kaynak kodlu olmasıyla, zamanla başka kullanıcıların katkıları ile geliştirilmiştir ve geliştirilmeye de açıktır. Ücretsiz bir içerik yönetim sistemi olan WordPress ile kolaylıkla e-ticaret sitesi, haber siteleri, bloglar ve benzeri her türlü site kolaylıkla oluşturulabilmektedir. Dünya genelinde yaygın olarak kullanılmakta olan WordPress bu özelliği ile SEO dünyası içerisinde de ayrı bir öneme sahiptir. Yani WordsPress SEO çalışmaları ve düzenlemeleri de kesinlikle unutulmaması gereken bir durumdur. Kullanıcılara sağlamış olduğu kolaylıklarla beraber optimize ediliyor olması ve özelleştirilebilmesi de WordPressi cazip kılan durumlardır. WordPressin eklenti, tema ve daha birçok destek sunması, bu alan içerisinde lider konumda olmasını sağlamaktadır.

Açık kaynak kod yapısı ile WordPress çok sayıda geliştirici tarafından desteklenmekte, günden güne daha kolay kullanılabilir olmakta ve daha gelişmiş özelliklere sahip olmaktadır. Kullanıcılar tarafından geliştirilen eklentilerin WordPress eklenti dizinine gönderilebiliyor olması, bu alt yapı sisteminin birçok eklentiye sahip olmasını sağlamaktadır. Dizinde yapılan SEO araması ile binlerce sonuçla karşılaşılmaktadır. Ancak bu kadar çok eklenti içerisinden hangisinin kullanılması daha doğru olacaktır. Öncelikli olarak şunun bilinmesi gerekmektedir ki eğer kullanmış olduğunuz WordPress tabanlı sitede eksiklik olan bir nokta varsa öncelikle o problemi düzeltmek için çeşitli eklentiler kullanmanız gerekmektedir. Şimdi gelin insanlar tarafından en çok kullanılmakta olan ve SEO çalışmaları bakımından işleri kolaylaştıracak olan eklentilerin neler olduğuna bir göz atalım.
WordPress Temaları ve Site Hızı Faktörü

Sahip olduğunuz ya da olacağınız WordPress sitenin arama motorlarında daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamak için sitenizin SEO ayarlarını eksiksiz ve dikkatli bir şekilde yapmalısınız. Sonuçta sitenizin ilk sıralarda yer alması, reklam geliri elde etme, ürünlerin satış hacmini arttırma ve benzeri faktörlerin sağlanabilmesi için sitenizde arama motoru optimizasyonuna yönelik çalışmalar yapmalısınız. WordPress kurulumu yaparken ilk olarak kendinize uygun bir tema seçmelisiniz. Ardından ise uygun olacak SEO Plugin tercihinizi yapmalısınız. Seçeceğiniz SEO Plugin (eklenti) ile sitenizdeki hemen hemen tüm SEO ayarlarını kolaylıkla yapabilecekseniz.


WordPress Yapısında SEO Açısından Dikkat Edilmesi Gerekenler

SEO çalışması yaparken, özellikle site içi SEO çalışmalarında olmazsa olmaz bazı faktörler vardır. Aslında bakıldığı zaman SEO çalışması birden fazla parçadan oluşan bir bütündür. Bundan dolayı WordPresste SEO çalışmaları yürütürken birazdan aşağıda bahsedeceğimiz faktörlerin atlanmadan, eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi önemlidir.


Etiket Kullanımı

Web sitenizin SEO performansını arttırmak için etiket entegreleri ile SEO çalışmalarınızı kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Konuda temel anahtar kelimenize ek olarak alternatif arama kelimelerini etiket olarak belirlemeniz bulunabilirlik açısından oldukça faydalı olmaktadır.

Site Görsellerinin Düzenlenmesi

Web sitesinde yer alan ya da yüklenecek olan görsellerin SEO kriterlerine uygun olarak düzenlenmesi gerekmektedir. İlk olarak yükleyeceğiniz resmin çok büyük boyutlarda olmamasına özen göstermelisiniz. Çünkü bu sizin sayfa açılış hızınıza olumsuz etki edecektir. Bununla beraber sitenize yükleyeceğiniz görsellere