Türk Telekom’un toplam abone sayısı 43,5 milyona yükseldi

BURAK

Active member
Türk Telekom, 2018’in ilk 6 ayında 1,9 milyon net yeni abone kazanımıyla son 10 yılın en iyi ilk yarıyıl performansına imza atarken, toplam abone sayısını da 43,5 milyona yükseltti.

Türk Telekom'dan yapılan açıklamaya göre, şirketin bu yılın ilk 6 ayındaki finansal ve operasyonel sonuçlarına hızlı büyüme, yüksek faaliyet karlılığı ve rekor abone kazanımı damga vurdu.

2018'in ilk 6 ayında yıllık yüzde 9,4 büyüme ile 9,6 milyar lira gelir elde eden Türk Telekom’un bu dönemde faiz, amortisman ve vergi öncesi karı (FAVÖK) yıllık bazda yüzde 21,6 artarak 3,9 milyar lira olarak gerçekleşti.

Şirketin, etkin maliyet ve gider yönetimiyle geçen yılın ilk 6 ayına göre yıllık 4,1 puanlık iyileşme sağlayan FAVÖK marjı ise son 10 yılın ilk yarı dönemlerine kıyasla rekor artışla yüzde 41’e ulaştı.

Böylece yılın ilk yarısında elde edilen rekor yeni abone kazanımı, FAVÖK’teki güçlü büyüme ve FAVÖK marjındaki rekor yıllık artış, Türk Telekom’un operasyonel olarak oldukça başarılı bir yarıyılı daha geride bıraktığını ortaya koydu.

Türk lirasının dolar ve euro karşısında yılın ilk yarısında yaşadığı değer kaybı finansal sonuçlara etki ederek Türk Telekom’un güçlü gelir büyümesi ve faaliyet karı artışlarına karşın yılın ilk 6 ayında 832 milyon lira zarar açıklamasına neden oldu. Ancak, döviz kurlarındaki değişimin etkisi arındırıldığında Türk Telekom’un net karı yılın ilk 6 ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 25 artışla 1,4 milyar lira olarak gerçekleşti.

2018'İN İLK 6 AYINDA 1,4 MİLYAR LİRA YATIRIM

Ülke ekonomisine duyduğu güvenin ve 2023 Türkiye’sine olan inancının göstergesi olarak yatırımlarına hız kesmeden devam eden Türk Telekom, 2018'in ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 artışla 1,4 milyar lira yatırım harcaması gerçekleştirdi.

Bu yılın ilk yarısı, Türk Telekom’un güçlü operasyonel sonuçlar kaydettiği bir dönem oldu. Yılın ilk yarısında abone kazanımında son 10 yılın en iyi performansını gösteren şirket, 1,9 milyon net yeni abone kazandı. Bu rekor abone büyümesiyle Türk Telekom’un toplam abone sayısı 30 Haziran 2018 itibarıyla 43,5 milyona yükseldi.

Bu dönemde şirketin sabit internet abone sayısı da 2008’deki halka arzdan bu yana en iyi ilk 6 ay performansı olan 438 bin net artışla 10,3 milyona çıktı.

Türk Telekom'un sabit ses abone sayısı, daha önceki 3 çeyrekte olduğu gibi yükseliş trendini sürdürdü. Yalın DSL hatları dahil, toplam sabit erişim hatları, halka arzdan bu yana son 10 yılın en iyi ilk 6 aylık abone artışı olan toplam 370 bin net abone kazanımıyla 14,1 milyona ulaştı.

Türk Telekom’un mobil abone sayısı ise yılın ilk 6 ayında 626 bin artışla 20,2 milyona yükseldi. Bir yıl önce yüzde 77 olan LTE nüfus kapsama alanı ise haziran sonunda yüzde 88'e ulaştı. LTE kullanıcılarının toplam mobil aboneler içindeki payı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28’den yüzde 41’e yükselirken, LTE kullanıcılarının ortalama aylık veri tüketimi de yıllık bazda yüzde 30 artışla 5,7 GB'a çıktı.

"YILIN İLK YARISINA REKOR ABONE KAZANIMLARI DAMGA VURDU

Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Paul Doany, 2018’in ilk 6 aylık finansal ve operasyonel sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, uzun vadede şirkete değer katacak istikrarlı ve karlı bir büyüme için öngördükleri stratejilerini başarıyla uygulamayı sürdürdüklerini dile getirdi.

Yılın ilk yarısını, toplam abone sayılarındaki rekor artışın yanı sıra pek çok faaliyet alanında da rekor abone kazanımlarıyla kapattıklarını anlatan Doany, şunları kaydetti:

"2018’in ilk 6 ayında kazandığımız 1,9 milyon net yeni abonemizle birlikte toplam abone sayımızın 43,5 milyona yükselmesinin haklı gururunu yaşıyoruz. 2018’in ilk 6 ayında yüzde 9,4 yıllık büyüme ile 10 milyar liraya yakın gelir elde ettik. Bu dönemde FAVÖK geçen yılın ilk 6 ayına göre yüzde 21,6 artış sağlayarak 3,9 milyar lira oldu. Böylece FAVÖK marjı yüzde 41’e ulaştı. İkinci çeyrekte gösterdiğimiz güçlü performans ve tüm iş kollarındaki operasyonlarımızın başarısıyla tüm paydaşlarımız için daha fazla değer yaratmayı başardık. Tüm